آفرینش: دسترسی دانشجویان و پژوهشگران به ده ها هزارمقاله محققان ایرانی در پایگاه

آفرینش: دسترسی دانشجویان و پژوهشگران به ده ها هزارمقاله محققان ایرانی در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) امکان پذیر است.
ساماندهی و پردازش اطلاعات و مقالات علمی منتشر شده در نشریات علمی - پژوهشی از طریق افتتاح مرکز اطلا عات علمی مدارک جهاد دانشگاهی در تاریخ 16 مرداد 1383 تحقق یافت.
اهداف تاسیس این مرکز آن چنان که در اساسنامه آن آمده است، ترویج و اشاعه اطلاعات علمی، گسترش و ارتقا» خدمات اطلاع رسانی به محققان ، سرعت بخشیدن به کاوش های علمی و افزایش اثر بخشی تحقیقات در کشور است.
مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی تحت نظارت شورای علمی، خدمات خود را از طریق پایگاه اینترنتی
ir.SID.www
به عنوان بانک اطلاعات علمی کشور و در آینده نزدیک در سطح منطقه ارائه می دهد و تلاش کرده از تجربه های مشابه در داخل و خارج از کشور جهت بهبود، روزآمدی و جامعیت اطلاعات استفاده کند.
خدمات عمده پایگاه
SID عبارتند از جست وجو و ارائه چکیده مقالات نشریات علمی - پژوهشی کشور، دسترسی به متن کامل (Text Full) مقالات، معرفی و ارائه مقالات نشریات ایرانی نمایه شده در ISI، دسترسی به مجموعه مقالات محققان ایرانی چاپ شده در نشریات بین المللی، سرویس ارایه گزارش های استنادی نشریات علمی - پژوهشی کشور (JCR) از طریق شاخص تاثیر (Factor Impact) و شاخص آنی (Inbex Immebiacy)، معرفی نشریات و نویسندگان مقالات پر استناد،  سرویس ارسال الکترونیکی مقالات (Sudmission Online
) و قابلیت رهگیری پیشرفت کار توسط نویسندگان و خدمات دیگر است.
 ایسنا در سومین سالگرد راه اندازی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی در گفت و گو با دو تن از پایه گذاران و مسئولان این مرکز، فعالیت ها و برنامه های این مرکز و پایگاه اطلاعاتی آن را مرور  کرده است که در پی                 می آید:
 رییس دانشگاه علم و فرهنگ:
جامعیت و روزآمدی
SID
اعتماد جامعه علمی کشور را به این پایگاه جلب کرد
دکتر محسن قرنفلی، رییس دانشگاه علم و فرهنگ اظهار کرد: پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(
SID
) در مدت فعالیت سه ساله خود توانسته در قلمرو اطلاعاتی خود، محققان و پژوهشگران کشور را از آخرین اطلاعات علمی به نحو روز آمد، به هنگام و آسان برخوردار کند.
نخستین رییس پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی درباره دلایل تاسیس مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی گفت: طی سال های گذشته شاهد رشد بسیار خوب و پرشتابی در عرصه علم و فن آوری کشور بودیم که برای حفظ و ارتقا» این موقعیت علمی باید تحقیقات را به صورت همه جانبه، جامع و با توجه به زیر ساخت ها توسعه دهیم که در نهایت بتواند به عنوان بستر توسعه پایدار و مستمر در عرصه توسعه علم، فن آوری و اقتصاد عمل کند که توسعه پایگاه های اطلاعات علمی، یکی از این زیر ساخت هاست و به کمک آنها، محققان در جریان تولیدات علمی کشور قرار گرفته و می توانند به صورت روز آمد و به هنگام به این اطلاعات دست یابند.
رییس دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به حضور پایگاه های اطلاعات علمی دیگر گفت: روزآمدی، سرعت، جامعیت و سهولت در استفاده از خدمات عواملی هستند که عملکرد
SID
را در بین این پایگاه ها برجسته می کند.
دکتر قرنفلی با اشاره به اقبال گسترده جامعه علمی کشور به پایگاه
SID
علی رغم تبلیغات و اطلاع رسانی اندک پیرامون آن، اظهار داشت: بیش از 800 هزار مراجعه ماهانه به طور متوسط به این پایگاه و حدود 40 هزار دانلود از مقالات آن در هر ماه و رشدی که به صورت مستمر این آمارها کماکان دارند، خود گویای اهمیت و جایگاه این پایگاه در بین جامعه علمی کشور است.
وی افزود: خوشبختانه بیشتر مقالات این پایگاه به صورت (متن کامل) در اختیار کاربران است که هیچ مجموعه ای در کشور تاکنون نتوانسته این حجم از اطلاعات را به صورت     روز آمد ارائه دهد. جامعه علمی کشور نیز از این امکان به خوبی بهره برده است، اما یادمان نرود که عمر سه ساله برای یک کار بزرگ اطلاع رسانی فرصت کمی است و لازم است که با معرفی بیشتر پایگاه
SID
به محققان و دانشجویان کشور از ظرفیتهای آن به نفع جامعه علمی و توسعه پایدار کشور بهره بیشتر می برد.
 معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی:
حمایت ملی و دولتی از تنها بانک جامع و روزآمد کشور امری ضروری است
دکتر محمد صادق حاجی تاروردی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی و سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی نیز اظهار داشت: این مرکز در کنار پایگاه های درج داده ها با هدف دسترسی تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه و مراکز تحقیقاتی به نشریات علمی به عنوان تنها پایگاه جامع و روز آمد تاسیس شد که تا پیش از این کاربران از نبود این دو فاکتور در پایگاه های داخلی گله مند بوده و به سراغ پایگاه های خارجی می رفتند و نشریات ایرانی به وفور در معرض دید و استفاده دانشگاهیان کشور قرار نمی گرفت.
وی افزود: مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، نشریات علمی کشور را به صورت فرابخشی و ملی و بدون وابستگی به وزارتخانه ای خاص، در تمامی رشته ها جمع آوری کرده که در حال حاضر 193 نشریه وابسته به وزارت علوم و 119 نشریه وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال 79 تا کنون با تعداد شمارگان بیش از 5 هزار نسخه را روی سایت خود قرار داده که  با احتساب شماره های مختلف هر نشریه در طول سال تعداد نشریات پایگاه به 5 هزار و 50 عدد می رسد.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با اشاره به آمادگی درج مقالات به زبان عربی در سایت به ایسنا گفت: در حال حاضر 131 هزار خلاصه مقاله و 29 هزار اصل مقاله در سایت وجود دارد که پایگاه های مشابه چنین امکانی را ندارند. 89 درصد نشریات پزشکی، 70 درصد نشریات انسانی، 64 درصد نشریات علوم پایه، 60 درصد نشریات فنی و مهندسی و 57 درصد نشریات کشاورزی در مجموع 73 درصد از نشریات علمی کشور با درج متن کامل مقاله هایشان در
SID
موافقت کرده اند.
دکتر حاجی تاروردی خاطر نشان کرد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی با دسترسی به اصل مقالات از نشریات ایرانی استفاده کرده و بدین ترتیب میزان استناد به محققان ایرانی به عنوان شاخص ارزیابی نشریه ضریب تاثیر در کنار شاخص های کیفی هیات تحریریه، نظرات داوری، دانشگاه منتشر کننده و غیره افزایش می یابد.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس آمار تنها در ماه مه 2007 دو میلیون مراجعه، یک میلیون مشاهده صفحه، 52 هزار عدد بازدید صفحه و 100 هزار برداشت مقاله (دانلود) به مقالات نمایه شده در پایگاه انجام شده و در دوره شش ماهه ژانویه تا جولای 2007 نیز 50 درصد مراجعه کنندگان پایگاه از آمریکای شمالی، 46 درصد از آسیا به علاوه ایران و 4 درصد از اروپا بوده است.
دکتر حاجی تاروردی در پایان با اشاره به این که امکان جست و جو در آمار، موضوع و کلید واژه در پایگاه تاکید کرد: جهاد دانشگاهی به تنهایی نمی تواند تمامی هزینه های به روز شدن سایت را بپردازد و تحقق آن حمایت ملی و دولتی را می طلبد و امیدواریم به زودی به
ISI منطقه و جهان اسلام تبدیل شویم.  

/ 0 نظر / 21 بازدید